1 min read

[TR] Kullanıcı sorgu formatı değişiyor, sorgu sonuç arayüzü değişiyor, artık serp ve anahtar kelime yok, sıralamanın olmadığı yerde sıra takipçileri ne yapabilir?

Bu yazıyı Onur’un tweetime attığı şu cevaptan esinlenerek yazıyorum.

Wope.com olarak burada ne yapabiliriz?

Öncelikle, yapay zekanın (AI) sahip olduğu bilgi ve bağlantıyı hızlı ve doğru bir şekilde sunabilmesi önem taşıyacak. Şu an için dünyada en fazla SERP özelliği parse eden biziz. Yani AI’ları bir SERP özelliği olarak değerlendiren bir yapıya geçiş yaparak, Google’ın ve Bing’in yapay zeka destekli sonuçlarını nasıl sunduğunu ve anlattığını metriklerle ölçebilir ve bu sürece uyum sağlayabiliriz.

Bu yeni dönemde, arama sorgu formatları ve arayüzler değişse bile, SERP ve anahtar kelimelerin öneminin azaldığı ve hatta sıralamanın olmadığı bir ortamda dahi, AI ile uyumlu biçimde ilgili bilgi sağlama kapasitemizi güçlendireceğiz. Bu sayede, rank tracker’lar bu değişime adapte olarak değerli hizmet vermeye devam edebilir.

Aslında, Google ve Bing’in de SERP Feature olarak gösterdikleri tüm LLM widget’larında mutlaka birkaç kaynağa referans verdiklerini gözlemliyoruz. Bu nedenle, markaların KPI’ları için search keyword’lerinin performansını takip etmek ne kadar değerliyse, LLM’lere sorulan soruların yanıtlarında ‘referans alıp almadıkları’ da takip edilmesi ve geliştirilmesi gereken ögeler olduğuna inanıyoruz.

Mesela, e-ticaretin moda ayağında, LLM’lere sorulan sorularda referans olabilmek birçok moda markasının önceliği olacak. Muhtemelen dinamik olarak da LLM’ler sonuçlardan beslendikleri için burasının önemli olacağını düşünüyoruz. Özellikle Search Console’un bu konuda çok geç feature geliştireceğini varsayarsak (Google’ın bu alana yaptığı yatırımı vs gözetince), iyi bir pazar yakalayabiliriz.

Sonuç olarak, AI destekli arama dünyasına uyum sağlayarak, markaların değerli bilgi sağlama kapasitelerini güçlendirmek ve bu alandaki pazardan pay almak adına çalışmaya devam edeceğiz. Bu sayede, rank tracker’lar ve diğer içerik sağlayıcılar değişen teknolojiyle birlikte değerli hizmetler sunmaya devam edebilir.